Onbeperkt houdbaar
• Suiker
• Zout
• Rijst
• Pasta
• Maïzena
• Paneermeel
Lang houdbaar
Olijfolie ,,Olijfolie is zeer stabiel, maar kan oxideren. Zodra de fles open is, komt er zuurstof in en zal olie sneller bederven. Een ongeopende glazen fles is echter zeker een jaar houdbaar. Wees extra voorzichtig met extra vierge olie, die is niet geraffineerd en dus wat gevoeliger, waardoor sneller subtiele smaakverschillen kunnen ontstaan. Al moeten je smaakpapillen al sterk ontwikkeld zijn om die op te merken.”
Balsamico ,,Ook balsamico is zeer lang houdbaar. Alleen kun je ook hier subtiele smaakverschuivingen opmerken.”
Peper ,,Peper bevat aromacomponenten, zoals piperine, die kunnen vervluchtigen. Bij gemalen peper verdampen die componenten sneller dan bij intacte peperbolletjes. Maar de intensiteit van peper zal dus mettertijd sowieso afnemen.”
Kauwgom ,,Kauwgom is gemaakt van een rubberachtig materiaal. En omdat die kauwgombasis smaak- en geurloos is, worden er aroma’s toegevoegd, bijvoorbeeld van pepermunt. Die aroma’s zullen mettertijd vervluchtigen.”
Cacaopoeder ,,Kan vet en vooral aroma’s bevatten die kunnen vervluchtigen. De smaak kan na een tijdje dus wat afwijken.”
Havermout ,,In principe is havermout lang houdbaar. Maar omdat het toch wat vet en soms ook bijgevoegde aroma’s zoals vanille bevat, is het een tikkeltje oxidatiegevoelig. De aroma’s kunnen mettertijd minder intens worden.”
Beperkt houdbaar
Tabasco ,,Vatbaar voor oxidatie, waardoor het aroma kan afwijken. Eens geopend is tabasco dus beperkt houdbaar. We hebben het hier over enkele weken in plaats van maanden. Laat je leiden door de geur van het product. Als je vindt dat het ranzig ruikt of smaakt, gebruik het dan niet meer.”
Noten ,,Noten zijn oxidatiegevoelig. Intacte noten zijn daarom beter te bewaren dan vermalen noten. Door ze te roosteren, verleng je hun houdbaarheid en ontstaan er ook antioxidanten, waardoor er meer aroma’s vrijkomen. Win-win dus. Ook hier oordeelt je reukzin.”
Gedroogde kruiden ,,Deze producten bevatten veel etherische oliën die hun aroma verklaren. Ze kunnen vervluchtigen en oxideren, met aromaverlies of afwijkende aroma’s tot gevolg. Kruiden bevatten daarnaast enzymen die oxidatieprocessen op gang kunnen brengen. Als kruiden niet droog genoeg zijn, worden die geactiveerd en heb je prijs. Sommige kruiden zullen na enkele maanden al sterk aan aroma-intensiteit hebben ingeboet, bij andere duurt het langer.”
Koffie ,,Koffie is zeer oxidatiegevoelig. Eens de verpakking open is, blijft het dus maar kort houdbaar. De koffie verliest ook zijn aroma. Gemalen koffie is veel gevoeliger dan intacte bonen, en na opening dus slechts een paar weken houdbaar. Daarna zal er een aromaverschil merkbaar zijn. Intacte, geroosterde bonen blijven wél een maand goed.”